Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Premiera raportu “Polski rynek cyberbezpieczeństwa”

Mockup magazynu CyberMadeInPoland. Napis: Polski Rynek Cyberbezpieczeństwa 2023- 2028

Premiera raportu “Polski rynek cyberbezpieczeństwa”

Jak wygląda polski rynek cyberbezpieczeństwa? Jakie są jego mocne i słabe strony? Nad tymi pytaniami pochylili się eksperci z firm zgromadzonych w Klastrze #CyberMadeInPoland oraz instytucji wspierających, w tym Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH.

W poniedziałek 23.10.2023 roku w Centralnym Domu Technologii w Warszawie miała miejsce oficjalna premiera raportu "Polski Rynek Cyberbezpieczeństwa 2023-2028". Wydarzeniu towarzyszył panel dyskusyjny “Rozwój przemysłu cyberbezpieczeństwa w Polsce - co możemy zrobić, aby stać się regionalną cyber-potegą?”, który poprowadził prezes Klastra #CyberMadeInPoland Łukasz Gawron, a jego rozmówcami byli: 

✅ Izabela Albrycht, Dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH, 
✅ Agata Czyrsznic-Dobrowolska, Kierownik Referatu ds. współpracy technologicznej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, 
✅  Łukasz Wojewoda, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Ministerstwo Cyfryzacji, 
✅  Wiesław Paluszyński, Przewodniczący Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo, Prezes w Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

– Środowisko akademickie może znacznie przyczynić się do budowania zdolności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Świadczy o tym chociażby przykład uczelni AGH i fakt powołania dedykowanego Centrum Cyberbezpieczeństwa. Centrum jest otwarte na nawiązywanie partnerstw w ramach konsorcjów projektowych, ale także partnerstw technologicznych z firmami, aby rozwijać innowacyjne rozwiązania. Uczelnie posiadają też infrastrukturę laboratoryjną, którą mogą użyczać do testów, walidacji i weryfikacji technologii, wspierając firmy również na tym etapie.
Bardzo istotna jest także proinnowacyjna przedsiębiorczość akademicka – wspieranie komercjalizacji innowacji powstających w akademii przez programy inkubacyjne i akceleracyjne. Potrzebne są strategie go-to-market, umiejętności zaprezentowania i sprzedaży produktu, zabezpieczenia IP, znajomość rynku VC i optymalnego modelu finansowego firmy – mówiła Izabela Albrycht podczas panelu dyskusyjnego. 

Prezentowany raport wskazuje jasno, że notujemy najwyższe w historii zapotrzebowanie na rozwiązania cybersecurity. Stale ewoluujący krajobraz zagrożeń, sytuacja geopolityczna, nowe regulacje stawiają wiele wyzwań przez biznesem, administracją publiczną i wojskiem. Jednak wyzwanie może stać się również szansą na rozwój krajowego przemysłu cyberbezpieczeństwa. Konieczna jest jednak odpowiedź na pytanie czy jako przedstawiciele biznesu, administracji publicznej robimy wystarczająco wiele, aby nie zaprzepaścić szansy na dynamiczny rozwój naszych rodzimych technologii cyberbezpieczeństwa.

Jesteśmy dumni, że wkład w powstanie tej ważnej dla polskiej branży cybersecurity publikacji miała także Dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH, Izabela Albrycht.

Raport do pobrania na stronie Klastra #CyberMadeInPoland: Polski rynek cyberbezpieczeństwa 2023-2028 : CyberMadeInPoland 

Stopka